Bir önceki menüye geri dönmek için buraya tıklayın!
 

#28 Kuzuyayla Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı

Kuzuyayla Tabiat Parkı, Kocaeli İli Kartepe İlçesi, Maşukiye ve Derbent Beldeleri sınırları içerisinde yer almaktadır. 109,7 hektarlık planlama alanı; geniş orman alanları, flora ve fauna çeşitliliği, iklimsel özellikleri nedeniyle taşıdığı görsel ve fiziksel peyzaj değerleri, su kaynakları, yamaçları, manzara güzellikleri, jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri, yüksek turizm potansiyeli, üstün rekreasyonel değerleri nedeniyle ve ulusal servet olarak geleceğe sağlıklı biçimde taşınabilmesi amacıyla; Orman ve Su İşleri Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarihli ve 903 sayılı olurları ile statüsü iptal edilerek 2873 sayılı Milli Parklar Kanununun 3. Maddesine göre B.23.4.BLG.1.01.A3.00/264 sayılı 20.02.2012 tarihli yazı uyarınca Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir.

Tabiat Parkı’nın içinde bulunduğu Kartepe ilçesi; sanayi alanındaki gelişmişliğinin yanında, Sapanca Gölü manzarası, temiz havası yemyeşil bitki örtüsü ve kış turimi potansiyeli ile turizm açısından da bir cazibe merkezidir. Kış ve doğa turizmine uygun olanakları bulunan Kartepe İlçesi kayak merkezi, turizm tesisleri, yaylaları, seraları, trekking alanları, doğal manzaraları, şelaleleri, kanyonu, haraları, alışveriş merkezi, restorantları, alternatif turizm çeşitlerine imkân sunan eşsiz doğa güzellikleri ile yüksek turizm potansiyeline sahip bir bölgedir.

Kuzuyayla Tabiat Parkı Gelişme Planı’nda; çalışma alanının sahip olduğu değerleri koruyarak devamlılığı sağlayacak, uzmanlar tarafından belirlenmiş, sürdürülebilir yaşam ilkeleri çerçevesinde, doğayla uzlaşık yaşama kültürünü geliştirecek, alternatif aktivitelerle kontrollü kullanım ilkeleri çerçevesinde ziyaretçi faaliyetlerini destekleyecek ve aynı zamanda yöre halkının refahına hem maddi hem de manevi değerler kazandıracak, çevreye duyarlı bir planlama anlayışı benimsenmiştir.

Bir önceki menüye geri dönmek için buraya tıklayın!